CKV na facebooku
Klub Parník
Minikino
Klub Atlantik
Dvorana, hravá galerie
Výstavní síň Sokolská 26
CKV
Program
O CKV
Pronájmy
Informace dle zákona
GDPR
Výběrová řízení
Kontakt
CKV
SOCHY!!! ….VOL 2
31.5.2023 (st)0:00
31. 5. 2023 - 31.5. 2024

Druhý ročník sochařských “pamlsků” ve veřejném prostoru ve spolupráci Centra kultury a vzdělávání s Uměním ve městě.

Lektorský program pro větší kolektivy a školní skupiny objednávejte na kontaktech: tel. číslo: +420 602 525 566 e-mail: produkce@ckv-ostrava.cz
Po úspěšném roce s instalovanými sochami v centru města přicházíme s novou výstavou. Opět dočasnou. Zelené srdce metropole bije novou energií a zájemci se mohou těšit na sled lektorských programů a komentovaných prohlídek.
Některá díla z předešlého ročníku byla natolik oblíbená, že v sadech ještě zůstala. Instalovali jsme ale navíc osm dalších soch nebo sousoší, která dorazila do Ostravy z Prahy, ale i z výstav v Německu, Rakousku nebo na Slovensku a prostor mezi nimi rozšířili tak, aby každá socha mohla mluvit sama za sebe. Naše výstava není soutěžní přehlídkou, ale hravým osvěžením veřejného prostoru. Jejím tématem jsou jednoduše SOCHY!!!, každá se svým vlastním příběhem. Dále se zamýšlíme nad kvalitou veřejného prostoru, monotónností všedních dní a radostí ze života.
Umění dáváme volně k dispozici, aby ovlivnilo a potěšilo kolemjdoucí, kteří do galerií nechodí. Kdo nechce, přejde sochy bez povšimnutí. V jiném případě může každý v jejich okolí trávit svůj čas. Sochy vzbuzují emoce a v dobrém slova smyslu narušují pravoúhlý ráz města. V zeleni sadů navíc působí velmi přirozeně, jako kdyby zapustily kořeny. Místa pro jednotlivé plastiky jsme vybrali velmi pečlivě. Chceme, aby zapadly do svého okolí jak esteticky, tak významově. Proto jsme například pop artovou sochu Cake Tower postavili do křižovatky cest. Působí jako maják a skvěle kontrastuje s věží Nové radnice. Poupě z nerezové oceli, třpytící se kilometry daleko, zase odráží zeleň i nebeskou modř a harmonicky propojuje nebe se zemí. Hlava koně vyčnívá směrem k Sadové ulici a vytváří dojem koncentrace před skokem přes Taxisův příkop. Naše sochy zdaleka nepřipomínají překážku typu "banánové krabice", jen tak položené chodcům pod nohy. Sochy inspirují ke kreativitě a potěší.

Dominik Beneš
dramaturg


Přívlastek dala festivalu socha “Cake Tower” od slovenského autora Andreje Margoči.
Sladkosti, které většina z nás tak ráda mlsá, jsou zde navršeny do výšky i jako jakási hrozba cukru, který někteří nazývají bílým jedem. Sochařské mlsání očima nebo pohmatem však nikomu neublíží a tak Komenského sady letos budou jakousi venkovní sochařskou cukrárnou pro “pránisty”. Mazlíci se kterými se laskají obyvatelé a návštěvníci ještě v Ostravě zůstanou stejně jako socha Rozklad, Rozpad od Jakuba Flejšara. Novými pamlsky bude již zmíněná Cake Tower, nad hlavami diváků se bude vznášet sousoší “Pocit svobody” nebo “Velký závod” od Michala Trpáka. Stejný autor přiveze do Ostravy i Invazivní druh mravenců. Jakub Flejšar nechá po sadech rozběhnout “Nohy” bez těla, které bude “Pokusem o Levitaci”. Z trávníku k divákovi promluví Flejšarova “Hlava koně” v jejíž blízkosti vykvete ocelové Poupě zrcadlící v sobě svět od Lukáše Raise.

Michal Trpák
kurátor


Pokud jste dočetli až sem, gratulujeme. Můžete se zúčastnit soutěže o nejlepší fotografii se sochou. Tři nejkrásnější fotografie zveřejníme na našich platformách a autoři získají ceny v podobě volných vstupů na naše akce, jako například do hudebního klubu Parník, do Minikina, nebo do hravé galerie Dvorana.
Soutěž probíhá do 31. 5. 2024. Soutěžní fotografie zasílejte na adresu: dramaturgie@ckv-ostrava.cz
© 2017 CKV Ostrava